Anasayfa Haberler Japon Üreticiler Otonom Sürüş İçin Birleşiyor
Japon Üreticiler Otonom Sürüş İçin Birleşiyor

Japon Üreticiler Otonom Sürüş İçin Birleşiyor

0

Reuters tarafından paylaşılan bir habere göre en az beş Japon otomobil üreticisi, Toyota ve SoftBank Corp ortaklığıyla kurulan Monet adlı otonom sürüş girişimine dahil olmaya hazırlanıyor.

Habere göre Mazda, Suzuki, Subaru, Isuzu ve Daihatsu, Monet’nin yüzde ikilik hissesini almaya hazırlanıyor ancak üreticilerden şimdilik bu konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı. İlk olarak 2018 yılının Ekim ayında duyurulan Monet, isteğe bağlı otonom sürüşlü servis platformu geliştiriyor. Mart ayında Honda ve Hino Motors’dan yatırım alarak toplam yatırımı 23.2 milyon dolara çıkaran şirkete dahil olacağı söylenen beş yeni ortağın ise bu girişime ne kadar yatırım yapmayı planladıkları henüz bilinmiyor. Bunun yanı sıra SoftBank ve Toyota’nın şirketin yüzde 35’ine sahip olduğu, Honda ve Hino’nun ise yüzde 10’luk bir hisseye sahip olduğu öğrenildi.

Toyota’nın gelecekteki otonom araçlarının Monet servisinin merkezinde olacağına ve kullanılacak aracın 2018’in başlarında CES’te tanıtılan şirketin e-Palette konsept otomobiline dayanacağına inanılıyor. Bu konsept, sürüş paylaşımı kullananlar için bir ulaşım aracı olmanın yanı sıra teslimat aracı olarak da görev yapabiliyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir