Anasayfa Haberler Güneş Panelleriyle Kaplı Prius Yollara Çıkıyor
Güneş Panelleriyle Kaplı Prius Yollara Çıkıyor

Güneş Panelleriyle Kaplı Prius Yollara Çıkıyor

0

Toyota’nın popüler hibrit modeli Toyota Prius, elektrikli motoruyla kat edebileceği mesafeyi artırabilmesi için güneş panelleriyle kaplandı. Toyota tarafından yapılan açıklamaya göre ise yüksek verimli güneş pilleriyle donatılan Prius PHV ile temmuz ayının sonunda halka açık yollarda test sürüşlerine başlanacak.

Otomobil üreticisine göre, hedef “yüksek verimli güneş pilleri ile donatılmış elektrikli taşıtların seyir menzilindeki iyileştirmelerin etkinliğini ve yakıt verimliliğini değerlendirmek”. Güneş şarjlı çatı sistemiyle donatılan demo otomobili, mevcut Prius PHV ile karşılaştırıldığında her bakımdan üstün. 860 W enerji üretim gücü 4,8 kat daha büyük ve güneş pili hücre dönüşüm verimliliği yüzde 34’ü geçiyor. En önemlisi, demo otomobil hem araç park halindeyken hem de hareket halindeyken pili şarj edebilen bir sistem kullanıyor. Bu gelişmenin elektrikli sürüş mesafesinde ve yakıt verimliliğinde önemli iyileştirmeler sağlaması bekleniyor.

Toyota, Toyota City, Tokyo ve Japonya’daki başka noktalarda çeşitli sürüş koşullarında denemeleri yürütecek. Amaç ise yerleşik bir solar şarj sisteminin geliştirilmesi için veri elde etmek olacak.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir