Anasayfa Haberler İngiltere’de İlginç Tesla Model S Hırsızlığı
İngiltere’de İlginç Tesla Model S Hırsızlığı

İngiltere’de İlginç Tesla Model S Hırsızlığı

0

İngiltere’de yaşanan ilginç hırsızlık olayında hırsızlar Tesla markalı otomobilin anahtar sinyalini yakalayarak otomobili çaldı. Yaşanan Tesla Model S hırsızlığı videoya da kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde Tesla’nın PIN uygulamasını başlatmasından habersiz olan bir tesla sahibinin başına gelen bu olay tüm Tesla sahipleri için ders niteliğinde. Her aracın kendi anahtarının etrafa yaydığı sinyaller sayesinde sürücü araca yaklaştığında kapılarının açılmasını sağlayan bir sistem kullanan Tesla Model S, hırsızlık olaylarının önüne geçebilmek için kullanıcıların anahtarlarını sinyallerin dışarı yayılmasına olanak sağlamayan faraday kafesinde tutmalarını öneriyor. Bunun yanı sıra sürücüsünden otomobilin çalıştırmak için bir PIN kodu da isteyen sistem anlaşıldığı kadarıyla bu otomobilde devre dışı bırakılmış durumda.

Videoda da görüleceği üzere Tesla sahibinin evinin dışında sinyal avına çıkan hırsızlar anahtardan gelen sinyali kaydederek otomobilin içine girmeyi başarıyor. Daha sonrasında otomobilin şarjda olduğunu fark eden hırsızlar aslında kolaylıkla çıkabilecek şarj aparatıyla uzun süre mücadele verdikten sonra otomobille birlikte olay yerinden uzaklaşıyor. Tesla Model S’in ileri düzey GPS sistemi her ne kadar otomobillerin kaybolmasını neredeyse imkansız hale getirse de bu sistemin parçalanmasıyla araçlar bulunamaz hale de getirilebiliyor. Örneğin kısa süre önce yayınlanan bir rapora göre ABD’de çalınan 115 Tesla’nın 112 tanesi çalındıktan kısa bir süre sonra bulunmuş.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir