Anasayfa Haberler Tesla’nın Zararı Beklenenden Fazla Çıktı
Tesla’nın Zararı Beklenenden Fazla Çıktı

Tesla’nın Zararı Beklenenden Fazla Çıktı

0

Tesla tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin yılın ilk çeyreğinde 702 milyon dolar zararda olduğu açıklandı. Gelirlerinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 37 oranında azalma yaşayan Tesla aynı zamanda şirketin hazır değerleri konusunda da 2018’in aynı dönemine oranla yüzde 18 düşüş göstererek 2.1 milyar dolara geriledi.

Tesla tarafından yapılan açıklamada, “Şirket içi hedeflerimize gün geçtikçe daha da yaklaşsak da, 2018’e göre yüzde 45 ila 65 arasında olmak üzere 2019’da yaklaşık 360 bin ile 400 bin arasından araç teslimatı yapmak önceliğimizdir. Eğer Gigafactory Shanghai 2019’u son çeyreğinde üretim hacmine sahip olursa, 2019’da küresel olarak 500 bine kadar araç üretebiliriz. Bu zorlu bir program fakat hedefimiz bu yönde. Bunun yanında, şu an elimizde olan verilere bağlı olarak, 30 Haziran 2020’de sona eren 12 aylık dönemde 500 bin araç üretmemiz pek olası görünmüyor.” ifadeleri kullanıldı. Açıklamadan hemen sonra Tesla’nın hisselerine sert satış gelse de hisse fiyatı kısa süre içinde yataya döndü. Şirketin CEO’su Elon Musk, Tesla’nın bir ay içinde bir sigorta ürünü piyasaya süreceğini ve söz konusu ürünün “piyasadaki herhangi bir üründen daha ilgi çekici olacağını” söyledi.

Uzmanlara göre Tesla’nın zararda olmasının sebeplerinden biri Ocak’tan itibaren, Tesla müşterilerine uygulanan 7,500 dolarlık vergi indiriminin yarıya düşürülmesi. Şirket, bu kararın satışlarına etkisini azaltmak için otomobil fiyatlarını 2,000 dolar indirmişti. Diğer en önemli neden olarak ise Porsche, Audi, Mercedes ve Hyundai’nin de elektrikli otomobil pazarına girmesi ve şirketin ilk kez gerçek bir rekabetle karşı karşıya olması gösteriliyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir