Anasayfa Genel Foto Galeri Merakla Beklenen Tesla Model Y Karşınızda
Merakla Beklenen Tesla Model Y Karşınızda

Merakla Beklenen Tesla Model Y Karşınızda

0

Tesla’nın uzun süredir beklenen otomobili Tesla Model Y nihayet resmi olarak tanıtıldı. Tesla ‘nın ekonomik sedan modeli olarak adlandırılan Model Y, Model 3 baz alınarak geliştirildi. Dört farklı konfigürasyonla gelecek olan Tesla Model Y’nin detayları haberimizde.

Elon Musk’ın sıklıkla söz ettiği S,3,X,Y ifadesi Model Y’nin de gelişiyle sonunda tamamlandı. Modelin en ekonomik donanıma sahip olan “Standard Range” modeli 39 bin dolar fiyat etiketine sahip olacak ancak bu model 2021 yılında satışa çıkacak. İlk etapta satışa çıkacak olan en ekonomik model ise “Long Range” versiyonu olacak. Adından da anlaşılacağı üzere en uzun menzil değerini sunan otomobil tam dolu şarjla 482 kilometre yol alabilecek. 47 bin dolardan satışa sunulacak olan versiyon sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 5.5 saniyede yükselirken maksimum hız değeri ise saatte 209 kilometre olacak.

51 bin dolardan satılacak olan “Dual Motor AWD” versiyonunda ise otomobil ön ve arka akslara yerleştirilen iki elektrik motorundan güç alacak. Dört tekerlekten çekiş imkanı sunan versiyonun menzili 450 kilometre olacak ancak 0-100 km/s hızlanmasını 4.8 saniyede gerçekleştirirken otomobilin maksimum hızı ise saatte 217 kilometre olacak.

Serinin en pahalı versiyonu ise 60 bin dolarlık fiyat etiketine sahip olan “Performance” versiyonu olacak. 450 kilometrelik menzil değeri sunan “Performance” versiyonunun maksimum hızı saatte 241 kilometre olacak. Yüksek performanslı versiyonun sıfırdan saatte 100 kilometre hıza yükselmesi ise sadece 3.5 saniye sürecek.

Tasarım anlamında Tesla Model 3’e oldukça benzetilen otomobil parçalarının %75’ini de Model 3 ile paylaşıyor. Panoramik cam tavan ile otomobilin iç mekanı ferahlatılırken katlanabilir arka koltukları sayesinde bagaj hacmi oldukça yükselebiliyor. Bunların dışında tasarım anlamında en büyük sürpriz ise Tesla Model Y’nin dilenirse 3 sıralı koltuk düzeniyle tercih edilebilecek olması. Bu sayede 7 kişi taşıma kapasitesine sahip olacak olan Tesla Model Y aynı zamanda tam otonom sürüş için gerekli olan altyapıya sahip olarak gelecek.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir