Anasayfa Genel Foto Galeri Beklenen Otomobil Geldi: Skoda Scala
Beklenen Otomobil Geldi: Skoda Scala

Beklenen Otomobil Geldi: Skoda Scala

0

Rapid modelini piyasadan kaldıracağını açıklayan ve yerine daha üst segmentte Volkswagen Golf gibi otomobillere rakip olacak bir modeli tanıtacağını duyuran Skoda uzun zamandır beklenen otomobili Skoda Scala tanıtımını resmi olarak gerçekleştirdi. İşte karşınızda yeni Skoda Scala.

Yeni Scala’nın boyutları Volkswagen Golf’e oldukça yakın. 4362 mm uzunluğundaki Scala’nın genişliği 1793 mm. Bu boyutlarla Golf’ten biraz daha kısa ve dar ancak aks mesafesi daha geniş ve yükseklik daha fazla. Yeni modelin aks mesafesi 2649 mm, yüksekliği ise 1471 mm. Scala’nın iç mekan boyutları ise Skoda Octavia ile benzer. Scala 467 litre bagaj kapasitesi sunuyor, arka koltuklar katlandığında bu kapasite 1410 litreye kadar çıkıyor. Volkswagen Grubu’nun MQB platformunu kullanan ilk Skoda modeli olarak, Scala markayı kompakt segmentinde yeniden konumlandırıyor. Scala ayrıca markanın tasarım dilindeki gelişmeleri yansıtıyor. Scala’nın belirlediği stil gelecek modellerde de kullanılacak.

Yeni modelin iç mekanına hakim olan bağımsız tablet tipi dokunmatik ekranların boyları 6.5 inç ile 9.2 inç arasında değişiyor. Bunun yanı sıra üçüncü nesil MIB modüler multimedya sistemiyle çalışan 10.25 inç Sanal Kokpit ekranı da sunuluyor. Multimedya sistemi ve haritalar Skoda Connect mobil online hizmetler aracılığıyla ve araca bütünleşik LTE bağlantılı eSIM sayesinde havadan güncellenebiliyor. Skoda Connect kullanıcılara otomobillerini mobil telefon üzerinden kilitleme ve açma imkanı da veriyor.

Scala ilk etapta beş turboşarjlı motor seçeneğiyle gelecek. Bunların güç çıkışları 89 beygir ile 148 beygir arasında değişecek. Seride üç benzinli motor var: giriş seviyesi 1.0 litre TSI üç silindirli 94 beygir, orta seviye 1.0 litre TSI 113 beygir ve en üst seviye 1.5 litre TSI dört silindirli 148 beygir. Dizel seçeneği ise 1.6 litre TDI dört silindirli turbodizel motor oluşturuyor. Motorun güç çıkışı 113 beygir, tork değeri 250 Nm. Bunların yanı sıra müşteriler 89 beygir gücündeki 1.0 litre G-Tec doğalgazlı (CNG) motoru da tercih edebiliyorlar. Şanzıman seçenekleri ise beş ve altı vitesli manuel ile yedi vitesli çift debriyajlı şanzımanlardan oluşuyor. Opsiyonel olarak Spor Şasi Kontrolü de normal ve spor sürüş modları ile alınabiliyor. Güvenlik sistemlerine baktığımızda ise yeni Skoda Scala’da Şerit Asistanı, Ön Bölge Asistanı ve Şehiriçi Acil Fren sistemlerini görüyoruz. Yan Bölge Asistanı, Adaptif Seyir Kontrolü ve Park Asistanı da güvenlik ve sürüş yardım özellikleri arasında. Yeni Skoda Scala 2019’un ilk yarısında Avrupa’da bayilere ulaşacak.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir