Anasayfa Haberler General Motors Fabrikalarını Kapatıyor
General Motors Fabrikalarını Kapatıyor

General Motors Fabrikalarını Kapatıyor

0

Amerika’nın otomobil devi General Motors yaptığı açıklamada Kuzey Amerika’da yer alan 5 fabrikasını kapatacağını ve yaklaşık olarak 14 bin çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. General Motors’un bu açıklamasıyla ilgili konuşan ABD Başkanı Donald Trump bu karardan memnun olmadığını dile getirdi.

Karar, artan üretim maliyetleri, yavaşlayan otomobil satışları ve şirketin yeni kamyonet, elektrikli ve sürücüsüz araçlara odaklanması sonrasında alındı. Ancak şirketteki yeniden yapılanma, aralarında Başkan Donald Trump’ın da bulunduğu birçok siyasetçinin sert tepkisini çekti. Trump, politikalarının Amerikan otomotiv endüstrisini canlandırdığı iddialarını boşa çıkartan karardan “memnun olmadığını” belirtti.

General Motors Yönetim Kurulu Başkanı Mary Barry, şirketin otomotiv endüstrisinin geleceği olarak görülen elektrikli ve sürücüsüz araçlara yatırım yapmak istediğini belirtti. Şirketin ayrıca, çelik gibi hammaddelere konan gümrük vergileri nedeniyle artan üretim maliyetlerine ve ABD’de de iki yıl önce zirve yapan otomobil satışlarındaki düşüş nedeniyle bu kararı aldığı söyleniyor. Şirketin açıklamasında 2020 sonuna kadar 6 milyar dolar tasarruf hedeflendiği belirtildi. General Motors; Buick LaCross, Chevrolet Impala ve Cruze, ayrıca Cadillac CT6 and XTS ve Chevrolet Volt ile Silverado ve Sierra modellerinin üretimine son verecek. Oshawa, Kanada, Detroit ve Michican’daki tesisler, Warren, Ohio’daki ve Baltimore’daki tesislerin kapanması bekleniyor. Şirket Güney Kore’deki bir fabrikasını ve henüz açıklanmayan ABD dışındaki iki fabrikasını daha kapatacak.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir