Anasayfa Klasik İkonlar Efsane DeLorean DMC 12
Efsane DeLorean DMC 12

Efsane DeLorean DMC 12

0

1985 yılında ilk kez yayınlanan, dünyayı kasıp kavuran Geleceğe Dönüş üçlemesinin birçoğumuzun kalbinde büyük yeri vardır. Filmin en çarpıcı detaylarından biri olan nam-ı diğer Doc’un zaman makinesi DeLorean DMC-12’yi en ince detayları ile sizlerle buluşturuyoruz. DeLorean firmasının ürettiği DMC 12’ye geçmeden önce biraz firmadan bahsedelim.

Delorean Motor şirketi, John DeLorean tarafından 1975 yılında kurulmuş araba üreticiliği yapan bir şirket idi. Şirketin imza otomobili yani filmdeki asıl yıldızımız paslanmayan çelikten yapılmış, yana açılan martı kanadı kapıları ile DeLorean DMC-12.

Maalesef firmanın tarihi kısa sürdü, çeşitli suçlamaların yöneltiğildi John DeLorean, şirkete para kazandırabilmek için uyuşturucu ticaretinde bile yer aldığı iddia edildi.

1985 yılında var olmayan firmadan geriye kalan şey ise Geleceğe Dönüş filminde efsanevi otomobilin rol alması oldu. DeLorean DMC-12’ye dönecek olursak Giorgetto Giugiaro adlı İtalyan tasarımcı tarafından tasarlanan araç paslanmaz çelikten yapıldı. Şirket içinde sadece 3 adet Delorean DMC-12 24 ayar altın ile kaplanırken paslanmaz çelik gövdeye sahip olmayan araçlara siyah araç adı verildi ve bunun üzerinde firma çalışanları farklı detaylara yoğunlaştılar. Boyanmamış paslanmaz gövdeler restorasyon sırasında çokça probleme sebep oldu.

Gelelim diğer çılgın detayımıza, martı kanat kapılar!

Yukarı doğru açılan kapılar, haliyle bir martının kanat çırpısını andırıyor, kapılara bu terimin verilmesi bu sebepten. Bu kapılar zarar görmeden ve etrafa zarar vermeden açılmak için yaklaşık 28 santimetre mesafeye ihtiyaç duyuyor. Aynı zamanda kapılar kırmızı ve kehribar rengi güvenlik ışıkları ile kendi gösteriyor bu sayede uzaktan veya ışığın az olduğu yerlerde rahatlıkla seçilebiliyor.

Motora gelecek olursak,  Peugeot-Renault-Volvo (PRV) 2.85 litre V6  bu araç için yapılıyor. Anlaşma dahilinde Kuzey Fransa’da üretiliyor. Direksiyon kutusu da aynı şekilde PRV iş birliği ile sağlandıktan sonra DMC şirketine kargolanıyor.

Efsanevi DMC-12’yi yeniden hatırlamak istersek aşağıdaki videoya göz atabiliriz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir